Kompozit Dokular

PLAIN (Düz)

plain

Plain (düz) dokulu kumaş en yaygın kullanımı olan ikinci karbon yüzey türüdür. Plain (düz) doku 2/2 twill (fitilli) desene göre daha sıktır ve bu nedenle kumaşa zarar vermeden işlemek daha kolaydır; ancak 2/2 twill (fitilli) dokuya oranla katlanma ve bükülmesi daha zor olduğundan, kıvrımlı ve kontürü fazla kalıplarda ilk seçenek değildir.

2/2 TWILL (Fitilli)

twill

Karbon elyaf için en sık kullanılan desen 2/2 twill’dir (fitilli). Bu desen, plain (düz) dokulardan daha gevşektir, dolayısı ile kıvrımları ve konturları olan kalıp yüzeyleri içine laminasyon yapılması gerektiği zaman, katlaması ve bükülmesi daha kolaydır. Dokusunun gevşek desenli olması, uygulama esnasında plain (düz) dokudan daha fazla dikkat edilmesi gerekliliğini ortaya çıkartır.

UD – UNIDIRECTIONAL (Tek Yönlü)

tekyon

UD (tek yönlü) olarak adlandırılan bu dokuda, karbon elyafının görüntüsü plain (düz) doku ile aynıdır, ancak lifleri bir arada tutan tek şey 90 derecelik açı ile araya atılmış thermoplastik malzemedir. UD (tek yönlü) karbon dokunun en önemli özelliği, uygulandığı alan üzerindeki tüm kuvvetlerin aynı yönde olmasını sağlamasıdır. (binalarda kolon ve kiriş kuvvetlendirmeleri gibi).